Pytania i odpowiedzi


  • Z czym nie łączyć sotalolu?

    Sotalolu nie powinno się łączyć z lekami wpływającymi na rytm serca, takimi jak chinidyna, amiodaron, digoksyna, a także z niektórymi antybiotykami, takimi jak erytromycyna.
    Pełna lista interakcji znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego preparatów z sotalolem.


  • Czy sotalol to bezpieczny lek?

    Sotalol jest lekiem stosowanym w przypadku niektórych rodzajów arytmii serca, który jest generalnie bezpieczny, ale jak każdy lek, może powodować skutki uboczne. Najczęstsze skutki uboczne to zaburzenia rytmu serca, objawy skórne, nudności, wymioty, biegunka, hipoglikemia, zaburzenia widzenia czy zawroty głowy.


  • Na co działa sotalol?

    Sotalol to lek z grupy beta-blokerów, który działa na układ sercowo-naczyniowy. Jego głównym zadaniem jest regulacja rytmu serca. Sotalol zmniejsza częstotliwość i siłę skurczów serca, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Lek jest również stosowany w profilaktyce migotania przedsionków i tachykardii komorowej.


  • Czy można stosować sotalol u dzieci?

    Sotalolu nie należy stosować u dzieci ze względu na brak dostatecznych danych w zakresie skuteczności i bezpieczeństwa terapii w tej grupie pacjentów.


  • Czy można stosować sotalol u osób starszych?

    Tak, sotalol można stosować u osób starszych, ale z ostrożnością. Jeśli pacjent dodatkowo cierpi na zaburzenia czynności nerek, konieczne może być zmodyfikowanie podawanej dawki.


  • Czy sotalol uzależnia?

    Sotalol nie wywołuje uzależnienia. Jest to lek z grupy beta-blokerów, stosowany w przypadku arytmii.


Zobacz też:

Najnowsze poradniki: