Czy stosowanie sotalolu w ciąży jest bezpieczne?

Sotalol i beta-blokery a ciąża – czy istnieje zagrożenie dla matki lub dziecka?

Leki beta-adrenolityczne, zwane powszechnie beta-blokerami, oddziałują na receptory współczulnej części wegetatywnego układu nerwowego. Receptory β-adrenergiczne są zlokalizowane m.in. w mięśniu sercowym. Neurotransmitery jak adrenalina i noradrenalina, łącząc się z tymi receptorami, powodują wzrost ciśnienia tętniczego i nasilenie skurczów serca. Beta-blokery takie jak sotalol mają za zadanie blokować receptory β-adrenergiczne, co uniemożliwia przyłączenie się wspomnianych neuroprzekaźników. Efektem tego jest stabilizacja rytmu serca, zmniejszenie ilości skurczów i normalizacji ciśnienia.

Problemy migotania przedsionków, częstoskurczu nadkomorowego czy też nadciśnienia tętniczego mogą występować u kobiet w ciąży. Farmakoterapia ciężarnych zawsze stanowi wyzwanie dla lekarzy, gdyż lek oddziałuje dwutorowo – na matkę oraz na rozwijający się płód. Czy stosowanie sotalolu jest dozwolone dla kobiet ciężarnych? Wszystko zależy od etapu ciąży:

  • Sotalol można podawać kobietom w I trymestrze – wówczas zaliczany jest do kategorii B, czyli leków dość bezpiecznych dla matki.
  • Sotalol jest natomiast przeciwwskazany w II i III trymestrze – produkt leczniczy oznaczony kategorią D może być używany tylko w wyjątkowych przypadkach np. w sytuacji zagrożenia życia matki lub wtedy gdy inne leki nie były skuteczne bądź nie mogły zostać użyte. Podanie sotalolu w II lub III trymestrze może doprowadzić m.in. do zaburzenia wzrostu wewnątrzmacicznego, bradykardii płodu lub innych objawów, które spowodowały zahamowanie receptorów beta-adrenolitycznych noworodka.

Bibliografia

  1. Koźluk E., et al. „Zaburzenia rytmu u kobiet w ciąży – źródło licznych dylematów. Kardiowersja pozaprzełykowa jako doraźne rozwiązanie problemu.” Kardiologia po Dyplomie 2009, 8(2): 57-62.

Bibliografia

Zobacz też:

metoprolol.pl

Najnowsze poradniki: