Interakcje sotalolu z lekami

 

Przeciwwskazaniem do stosowania sotalolu jest jednoczesne stosowanie następujących leków, które mogą powodować torsades de pointes:
-leki przeciwarytmiczne klasy Ia;
-leki przeciwarytmiczne klasy III;
-selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Torsades de pointes jest szczególną odmianą częstoskurczu komorowego, która wyróżnia się na podstawie zmian w EKG. Widoczna jest chaotyczna praca mięśnia komór o nie usystematyzowanym przebiegu pobudzenia, co oznacza, że impuls elektryczny przebiega w różnych kierunkach. Komory nie wykazują wtedy czynności mechanicznej, czyli nie wyrzucają krwi do układu krążenia. U osoby, u której wystąpi taki rodzaj zaburzeń rytmu serca, dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia, co przy niepodjęciu reanimacji może spowodować zgon.

Leki zawierające Sotalol nie są zalecane w skojarzeniu z niektórymi neuroleptykami, które także mogą powodować torsades de pointes są to m.in.: pochodne fenotiazyny, benzamidy, pochodne butyrofenonu. Także jednoczesne stosowanie Sotalolu i leków przeciwpasożytniczych może spowodować wystąpienie torsades de pointes. Sotalol wchodzi także w interakcje z lekami będącymi agonistami receptorów beta-2 adrenergicznych co może spowodować antagonizm działania- wystąpienie zagrażającego życiu skurczu oskrzeli, wydłużenie odstępu QT w EKG, oraz zaburzenia rytmu serca. Wiele leków może powodować bradykardię. Dotyczy to w szczególności leków przeciwarytmicznych klasy Ia, leków beta-adrenolitycznych, niektórych leków przeciwarytmicznych klasy III, niektórych antagonistów wapnia, digoksyny, pilokarpiny, inhibitorów cholinoesterazy itp.

Lek ten wchodzi także w interakcje z lekami blokującymi kanały wapniowe, powodując nadmierne zmniejszenie siły skurczu serca lub nadmierne obniżenie ciśnienia krwi. Jak możemy zauważyć Sotalol wchodzi w interakcje z wieloma różnymi lekami dlatego bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta w celu uniknięcia wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia interakcji.

 

Interakcje sotalolu z alkoholem

Alkohol spożywany przewlekle w znacznych ilościach w połączeniu z sotalolem może spowodować niewydolność serca. W czasie trwania terapii należy rozważyć niebezpieczeństwo związane z jednoczesnym stosowaniem leku i alkoholu.

 

Interakcje sotalolu z żywnością

W czasie przyjmowania Sotalolu należy ograniczyć spożywanie produktów zawierających duże ilości tłuszczów, ponieważ powodują one wzrost ryzyka toksyczności. Należy pamiętać, aby lek przyjmować około 1 godziny przed posiłkiem, popijając odpowiednią ilością wody. Posiłki, zwłaszcza mleczne, powodują zmniejszenie wchłaniania leku.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

metoprolol.pl

Najnowsze poradniki: