Sotalol to jeden z uznanych leków, który stosowany jest w terapii zaburzeń rytmu serca. W tym artykule wyjaśniamy alternatywne oblicze tej substancji i jej wpływ na nasze samopoczucie.
Sotalol informacje wprowadzające
Sotalol jest substancją zaliczaną do leków beta-adrenolitycznych, które w sposób nieselektywny blokują receptory beta-1 oraz beta-2. Zablokowane receptory nie mogą zostać pobudzone przez naturalne ligandy — adrenalinę lub noradrenalinę, co hamuje aktywność układu współczulnego. Wspomniana substancja nie ma właściwości sympatykomimetycznych, przez co może doprowadzić do skurczu oskrzeli lub nadmiernego spowolnienia akcji serca u osób predysponowanych [1].
Efektem terapeutycznym sotalolu jest m.in. zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, siły skurczu mięśnia sercowego oraz spadek ciśnienia tętniczego. Klasyczne wskazania terapeutyczne obejmują leczenie nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu serca.
Sotalol a samopoczucie
Niektóre z dotychczas opublikowanych artykułów naukowych zwracają uwagę na możliwość powodowania przez beta-blokery objawów niepożądanych w układzie nerwowym (PAE). Do najczęściej spotykanych skutków ubocznych zalicza się m.in. depresję i wahania nastroju, które mogą utrudniać leczenia pacjenta i zwiększać ryzyko zgonu.
Dane opublikowane w International Journal of Cardiology dowodzą, że ewentualne działania niepożądane obejmujące zmiany w układzie nerwowym (nadmierne zmęczenie czy obniżenie nastroju) spotykane są bardzo rzadko — u około 1% pacjentów poddawanych terapii [2]. Warto jednak podkreślić, że z opublikowanej w 2021 roku na łamach Hypertension meta-analizy wynika, że, nie odnotowano statystycznie znaczącej zmiany częstości występowania depresji wśród pacjentów leczonych beta-blokerami w porównaniu z placebo [3].
Współistnienie chorób układu krążenia i depresji
Mimo że nie istnieją jednoznaczne dowody potwierdzające obniżenie nastroju u większości pacjentów leczonych sotalolem, nie można zaprzeczyć temu, że choroby układu krążenia często współwystępują z depresją. Naukowcy podają wiele hipotez tłumaczących to zjawisko. Niektóre z nich odwołują się m.in. do dowodów genetycznych, potwierdzających udział podobnych genów w patomechanizmie wspomnianych jednostek chorobowych [4], [5]. Newralgicznym punktem zapalnym u pacjentów leczonych sotalolem mogą być wahania stężenia noradrenaliny wynikające z mechanizmu działania leku [6]. Wspomniany neuroprzekaźnik posiada również udział w patomechanizmie depresji i obniżenia jego poziomu [7].
Bibliografia: