Beta-blokery stanowią różnorodną grupę leków o bardzo zbliżonych nazwach i profilu działania. Są między nimi różnice, przede wszystkim w typach receptorów, na jakie działają, co przekłada się na ich wykorzystanie w praktyce klinicznej.
W jaki sposób działa sotalol?
β-blokery to grupa leków, które hamują aktywność układu współczulnego przez blokadę receptorów β. Są one rozmieszczone w sercu (receptory β1), mięśniach gładkich oskrzeli, naczyń krwionośnych, przewodu pokarmowego (β2) oraz komórkach tkanki tłuszczowej (β3). Sotalol jest nieselektywnym β-blokerem, co oznacza, że oddziaływuje zarówno na receptory znajdujące się w sercu, jak i w reszcie organizmu. W związku z tym w trakcie terapii sotalolem mogą pojawić się działania niepożądane takie jak:
- Duszność w wyniku skurczu oskrzeli
- Ból brzucha, nudności
- Pogorszenie profilu lipidowego [1]
W jakich wskazaniach wykorzystuje się sotalol?
Sotalol ma właściwości antyarytmiczne, obniża ciśnienie tętnicze. Pozwala także zmniejszyć zapotrzebowanie serca na tlen. Właściwości te są wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń rytmu serca [1].
W jaki sposób działa metoprolol?
Metoprolol należy do selektywnych β-blokerów. Oznacza to, że blokuje jedynie receptory β1 w obrębie serca. W wysokich dawkach może także blokować receptory β2, w związku z tym zawsze należy pamiętać o stosowaniu się do zalecanych przez lekarza dawek i niezażywanie dodatkowych tabletek, nawet jeśli obecna terapia nie jest skuteczna.
Metoprolol obniża ciśnienie tętnicze i zapobiega występowaniu zbyt szybkiego rytmu serca pod wpływem stresu czy wysiłku fizycznego. Jest to niezwykle istotne dla osób z niewydolnością serca [2].
W jakich wskazaniach wykorzystuje się metoprolol?
Metoprolol stosujemy w terapii:
- nadciśnienia tętniczego
- dławicy piersiowej
- zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza w częstoskurczu nadkomorowym
Dodatkowo lek stosuje się we wczesnych stadiach zawału mięśnia sercowego, co znacznie ogranicza tworzenie się martwicy oraz pozwala na podanie mniejszych ilości leków przeciwbólowych [2].
Porównanie sotalolu i metoprololu.
Obie substancje należą do tej samej grupy farmakologicznej, jednak różnią się selektywnością wobec receptorów β. Idą za tym wskazania oraz grupy docelowe, u których można zastosować leki. Sotalol jest kategorycznie przeciwwskazany u osób chorujących na obturacyjne choroby oskrzeli takie jak POChP czy astma, za to metoprolol w niskich dawkach leczniczych u tych osób nie powinien dawać działań niepożądanych ze strony układu oddechowego.
Oba leki są stosowane w nieco innych wskazaniach:
- metoprolol głównie w celu obniżenia ciśnienia tętniczego oraz zapobieganiu występowaniu napadów dławicy piersiowej
- sotalol w praktyce klinicznej wykorzystujemy jego działanie antyarytmiczne.
Oba leki mogą być stosowane w tachykardii, czyli przyspieszonym rytmie serca. Jednak sotalol w przeciwieństwie do metoprololu nie może być stosowany w niestabilnej niewydolności serca, mimo tego, że skutecznie zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen [1,2].
Bibliografia
- Charakterystyka produktu leczniczego Sotalol Aurovitas.
- Charakterystyka produktu leczniczego Metocard.